Enkoder Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Fenac Mühendislik  olarak üretimini yaptığımız , 100% yerli üretim olan Fenac enkoderler endüstriyel otomasyon alanında; uzunluk, konum, hız ve açı ölçümlerde yerli markadır. Fenac enkoderler test ekipmanlarda, asansörlerde, gıda sanayinde makinelerde, tekstil sanayinde makinelerde, demir çelik sektöründe makinelerde, ağaç makinelerde, baskı makinelerde ve paketleme makinelerde olduğu gibi birçok alanlarda ve sektörlerde kullanılmaktadır.


Fenac enkoderler çıkış tiplerine göre ikiye ayrılır:


1. Artımsal (incremental) Enkoder
2. Mutlak (absolute)Enkoder


- Artımsal enkoderler, doğrusal veya dönme hareketini değerlendirilmesini gereken alanlarda kullanılır.
-  Mutlak enkoderler açısal pozisyonlarda kesin bir pozisyon değeri atamada kullanılır.

Enkoderin doğru montajı doğru bağlantı yöntemini ayarlamak teknik sorunlar ve
arızalar yaşamamak için çok önemlidir. Bu konuda Fenac enkoderin teknik ekibi bir çok müşteriye satış sonrası teknik destek hizmeti sağlamaktadır.

Arıza durumunda zaman kaybı yaratmadan teknik destek sağlayan fenac enkoder ekibi birçok makine’nin arızasız çalışmasını sağlamaktadır.

Fenac enkoder in önemli özelliklerinden biriside çok sağlam olması ile birlikte titreşime karşı yüksek dirençli olması dır .. Kompakt yapısıyla beraber zor çevre koşullarında, endüstriyel uygulamalarda, geniş bir yelpazede rahatlıkla uygulanabilen fenac enkoderler kullanıcılara mükemmel bir performansve uygun fiyat oranı ile sunulmaktadır . 

Fenac enkoderler değişken montaj seçenekleri, doğrusal ölçüm, sağlam tasarım, sağlam tel (paslanmaz çelik), isteğe bağlı analog ve dijital çıkışa sahiptir. Fenac enkoder ile eş zamanlı pozisyon, hız/hızlanma ve diğer değişkenler ölçülmekte, yüksek dinamik ve yüksek çözünürlük okunmaktadır. Aynı zamanda yüksek IP koruması  sayesinde, son derece sağlam ve aşınmasızdır.

• İpli Enkoderler

• Dijital Göstergeler

• Artımlı Enkoderler

• Mutlak Enkoderler

• Manyetik Sensör ve Bantlar

• Dijital ve Analog Pozisyon İndikatörleri

• Motor Enkoder Kombinasyon Hareket Kontrol


Google+